۰

فلکس چیست؟

فلکس چیست؟ خب ، فلکس ابزاری است برای تولید برنامه های کاربردی تحت فلش ، با فلکس می توان فایلهای SWF تولید کرد که Flash player وظیفه رندر آن رو به عهده داره .

اساس و فلسفه وجودی فلکس به خاطر تولید آسان و سریع برنامه های اینترنتی غنی یا همان RIA می باشد یعنی برنامه هایی که با این تکنیک درست می شوند این خاصیت رو دارند، که بدون نیاز به Ping کردن سرور یا به عبارت دیگه بدون نیاز به بار گذاری مجدد صفحه ای که آن را مشاهده میکنیم ، اطلاعات برای کاربر تغییر کند. یعنی تمام المانهای گرافیکی که در برنامه ثابت هستند تغییر نمیکنند و فقط اطلاعات بنابر رفتار کاربر تغییر میکنند. برای رسیدن به این هدف یکسری کامپوننت در اختیار توسعه دهنده قرار گرفته مثل Button , list box , data grid و با استفاده از این کامپوننت ها برنامه نویس بیشتر وقت خود را روی تنظیمات این کامپوننتها و مورد های دیگری صرف میکند و برای توسعه گرافیکی برنامه می تواند به Flash Professional اتکا ورزد.

در حال حاضربرای برنامه نویسی تحت فلش دو ابزار داریم یکی فلش و دیگری فلکس می باشد. فلکس به شکل یک برنامه J2EE و کتابخانه بر چسب یا همان تگ JSP که با یک زبان مبتنی برچسب به نام استMXML و یک زبان شیئ گرا به نام AcionScript3 را پشتیبانی می کند و این زبان رو مستقیما در داخل برنامه های کاربردی فلش کامپایل میکند و برنامه های کاربردی SWF باینری را به وجود می آورد.

از MXML نام برده شد، خب یک زبان نشانه گذاری رابط کاربر مبتنی بر XML است ، بسیار شبیه به تگ های MXML .Html اولین بار توسط شرکت ماکرو مدیا در سال ۲۰۰۴ معرفی شد از امکانات این زبان می توان تولید رابط های کاربری که همان کامپوننت ها می باشند نام برد و همین طور برای ایجاد رفتارها در برنامه ها از این زبان استفاده کرد. خب ، بریم سراغ تفاوت این ابزار با محیط توسعه فلش.

تفاوت بین Flash professional و Flex: در فلش مفهومی به نام تایم لاین داریم که در آن به اشیاء می توان حرکت داد بر اساس زمان. ولی در فلکس تایم لاینی وجود ندارد در عوض آن زبان MXML برای کد نویسی در اختیار برنامه نویسان قرار دارد در حالی که Flash Professional فاقد این زبان می باشد. به دلیل نبود تایم لاین در فلکس امکان استفاده از اشیاء به صورتی که در فلش دیده میشه وجود ندارد مثلا استفاده مووی کلیپ در تایم لاین و حرکت دادن به آن! ولی در عوض اگر برنامه نویس خوبی هستید می توانید از کدنویسی برای امکان ایجاد شی ها در محط قلش پلیر استفاده کنید مثل مووی کلیپ ها و دیگر انواع شیئ ها. تفاوتهای دیگری هم این دو ابزار دارند که از ذکرشان می پرهیزم و موکول می کنم به آینده. در آینده به صورت عملی کار با محیط فلکس را با هم تجربه خواهیم کرد.

خب حالا که اختلاف محیطهای توسعه را می دانیم! به راحتی قابل حدس است که ابزار Flash Professional برای گرافیست ها بهینه شده و فلکس برای برنامه نویس ها!

جهت دیدن ادامه مقاله کافیست کلیک کنید.

شما مي توانيد از طريق اين لينک اين مطلب را از سايت خود دنبال کنيد يا نظر خود را مستقيما بيان نماييد.

ارسال نظر

نشريه گرافيك نو شماره 47 ويژه نامه تابستان 1393... دانلود كنيد !!

فروشگاه اينترنتي سي جي پرشين